Anasayfa Blog Altın Makaleler Standart Altın ve Standart Dışı Altın

Standart Altın ve Standart Dışı Altın

by Ali Canbaz
Standart Altın ve Standart Dışı Altın

Altın ticari piyasada çok farklı ayar ve formlarda bulunmaktadır. Altının en saf hali olan has altın kullanım yerlerine ve şekillerine göre alaşımlar haline geldiğinde saflığını yitirmekte ve farklı ayar gösterimleri ile ifade edilmeye başlamaktadır.

Standart altın kavramı rafinaj işlemine tabi tutularak saflaştırılmış ve 995/1000 veya 999,9/1000 saflık derecesinde ki altınlar için kullanılmaktadır. Bu altınlar kiloluk barlar, large barlar(12,5 kg.), çekili altın veya küçük külçeler (1gr., 2,5 gr.,5 gr,10gr.,20 gr., 50 gr., 100 gr. ) şeklinde olabilmektedir.

Standart dışı altın ise rafinaj işlemine girmemiş ve saflık derecesi 995/1000 ten  daha düşük olan altınlar için kullanılmaktadır.

Madenlerden çıkan ve hiçbir işleme tabi tutulmamış olan altınlar ile piyasalardan toplanmış mamul hurdası ve takozları da standart dışı altın olarak tanımlanmaktadır.

Yurt dışından ithalatı yapılacak altınların standart altın olması ve LBMA lisansı olan rafineriler tarafından üretilmiş 995/1000 veya 999,9/1000 saflıkta olması esastır.

LBMA lisansı olmayan ve yurt dışından ithal edilen tüm altınlar standart dışı altın olarak tanımlanmaktadır.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×