Anasayfa Blog Altın Makaleler Yatırımlık Altın

Yatırımlık Altın

by Ali Canbaz
Yatırımlık Altın

Ekonomik olarak belirsizliklerin hâkim olduğu bir ortamda, üstelik enflasyon ile mücadele ederken yatırımcı birikimleri nasıl değerlendirecek?

Bu önemli sorunun cevabı çok alternatifli olmakla beraber, her kişinin kendince bir çözüm yolu var.

Geleneksel olarak altın almaya ve birikimlerimizi altın olarak yastık altında tutmaya alışık bir milletiz. En zor günlerimizde de bu birikimler başvurulan ilk kaynak oluyor.

İktisadi olarak bireylerin kazançları ile orantılı bir tasarruf içinde olması buradaki güzel olan taraf, yanlış olan ise; nesilden nesile aktarılan tasarruf tercihleri.

Blog yazılarımız ile bu konuya sık sık değinmeye çalışıyoruz. Elbette bu konuda karar alacak tüm yatırımcılara ulaşmak mümkün değil. Bu sebeple her gün yeni birileri ile yatırım konusunda konuşmak ve bilgi aktarmak zorunda kalıyoruz.

Bu temaslarımız esnasında görüyoruz ki; geleneksel alımlar hala devam ediyor ve yatırımcı tercih konusunda bir yönlendirmeye muhtaç.

Bu yazımız ile yatırımcıyı bu konuda tekrar aydınlatmak istiyoruz.

Amaç yatırım ise; tercih edilecek ürünün 24 ayar veya en yakın saflıkta olması doğrudur.

Takı veya mücevher olarak alınan, muhteviyatında altın olan ürünler tam manasıyla yatırım ürünü değildir. Elbette zaman içinde onlarda sahip oldukları altın kadar değer kazanacaklardır. Ancak başlangıçta çok fazla emek içerdikleri için bir kaybın söz konusu olması kaçınılmazdır.

Geleneksel olarak asırlardır tercih edilen 22 ayar ürünlerin (bilezik, sarrafiye gb.) öncelikle takı amaçlı olduğu unutulmamalıdır.

Sarrafiye grubu ürünler aslı altın para olsa da, takı amaçlı olarak ta kullanılmaktadır.

Günümüzde rafinerilerce üretilen ve Darphane tarafından kontrol edilen mini külçeler tamamen yatırımcının ihtiyacını karşılamak üzere piyasalara sürülmüştür.

24 ayar (995 saflıkta) olan ve 1 gram ile 100 gram arasındaki ürünler küçük yatırımcı, 250 ve 1.000 gram arasında olan ürünler büyük yatırımcı için en doğru tercih olacaktır.

Ayrıca yatırımlarını çeşitlendirmek ve bir yatırım sepeti oluşturmak isteyenler için 50 gramdan başlayıp 1.000 grama kadar giden gümüş külçeleri de yatırım araçları arasına alabilirler.

AgaKulche altın ve AgaKulche gümüş külçe ile yatırımcının tercihi olurken, ürün yelpazesine 1.000gr, 500gr, 250gr granül gümüşleri de dahil ettik.

Yeni ürünlerimizin de doğrudan hedefi yatırımcı olacaktır.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×