Merkez Bankası Altın Anketi 2021

Anasayfa > Merkez Bankası Altın > Merkez Bankası Altın Anketi 2021

Dünya Altın Konseyi Önemli Noktaları:


Beş yıl öncesine göre daha yüksek toplam rezervlere sahip merkez bankalarının oranı 2020'de %53'ten %68'e yükseldi. Bu toparlanma tamamen Yükselen Piyasalar ve Gelişmekte Olan Ekonomiler (EMDE) merkez bankalarında yoğunlaştı ve EMDE katılımcılarının %75'i geçen yıla kıyasla %53 daha yüksek toplam rezerv rapor etti.


Oran geçen yıla göre azalmış olsa da, “ödemeler dengesi krizlerine karşı tampon” toplam rezerv artışının en doğrudan nedenleri olmaya devam ediyor. “Sınır ötesi ticaret akışları arttı”, “döviz kuru politikasının bir sonucu” ve “yurtiçi finansal sistem için dayanak”, rezerv büyümesi düşüşlerine önemli birer tanık oldular.


"Negatif faiz oranları", bu yıl eklenen bir seçenek olan "COVID-19'un ardından ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlik" ile bağlantılı olarak, en fazla sayıda katılımcı tarafından ilişkili olarak derecelendirildi.


Her ikisine de verilen güçlü tepki, rezerv yöneticileri için pandemiden kaynaklanan ek karmaşıklığı vurguluyor.


Katılımcıların ABD dolarının gelecekteki rolü konusunda kafaları karıştı ve %50'si doların şu an olduğundan daha düşük bir pozisyonda olacağını söyledi. Bu, geçen yılın sonuçları ile benzerlik gösteriyor.


Euro'nun gelecekteki rolü de, katılımcıların %64'ü mevcut konumuna kıyasla benzer veya daha düşük bir orana sahip olacağını söyleyen karışık tahminlere yol açtı. Sonuçlar geçen yılki ankete oldukça benziyor.


×