Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa / 4 Temmuz 2022 - 8 Temmuz 2022

Haftalık Piyasa / 4 Temmuz 2022 - 8 Temmuz 2022

by Akın Akçay
Haftalık Piyasa / 4 Temmuz 2022 - 8 Temmuz 2022

                                                                                                                                  

Geçen hafta 1.826 dolar ile haftaya başlayan ons altın fiyatı, yüzde 1.10 değer kaybıyla 1.809 dolar seviyesine kadar geriledi. ABD’de enflasyonun yüksek olması, Fed ’in faiz konusunda daha şahin olacağı beklentisini oluşturuyor. Bunun sonucunda ons altın fiyatı üzerinde ki baskı artıyor; fakat geçen hafta ABD’de açıklanan gayri safi yurt içi hasıla verisinde ki yüzde 1,6’lık daralma ABD ekonomisindeki kötü gidişatın devam ettiğini ve resesyon riskinin artığını gösteriyor. Bu veriler sonrasında yatırımcılar için güvenli liman olan altın ön plana çıkabilir.

Bu hafta Avrupa bölgesinde, Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanmasını, İngiltere’de ise hizmet satın alma müdürleri endeksi, inşaat satın alma müdürleri endeksini takip ederken; ABD tarafında ISM imalat dışı satın alma müdürleri endeksi, ham petrol stokları verisi ve tarım dışı istihdam verisini takip edeceğiz.

Haftalık bazda ons altın fiyatında baktığımız zaman; aşağıda 1.830 dolar seviyesine, yukarda ise 1.780 dolar seviyesine dikkat edilmeli.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×