Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın Yatırımcısının Sıkıntısı

Altın Yatırımcısının Sıkıntısı

by Ali Canbaz
Altın Yatırımcısının Sıkıntısı

Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar bizi yıllar öncesi enflasyonun yüksek seyrettiği yıllara götürdü. İnsanımız kendince birikimlerini güvence altına almak ve enflasyon karşısında değer kaybetmelerinin önüne geçebilmek için gerek döviz, gerek ise altın gibi kendini koruyabilen yatırım araçlarına yönelmiş durumda.

Her geçen gün altına olan talep artarken yatırımcıyı bekleyen en önemli risk sahip oluna altın varlığının korunması ve saklanması olarak gün yüzüne çıkıyor.

Bugün neredeyse miktarları değişmekle birlikte her evde altın varlığı söz konusu. Bunların büyük çoğunluğu takı amaçlı olduğunda mecburen ev ortamında gerekli güvenlik tedbirlerini alarak saklamak gerekiyor. Ancak tamamen yatırım amaçlı alınan altın için ise farklı alternatif saklama yöntemleri mevcut.

Anadan babadan kalma pek güvenli olmayan yol ev ortamında saklamak hırsızlar için maalesef kalıcı bir çözüm olmuyor.

Evlerde kasa bulundurmak tam bir çözüm olmasa da en azından kötü niyetlilerin işini zorlaştırıyor.

Yine evlerde gerekli alarm ve güvenlik sistemlerini kurmak caydırıcı olabiliyor. Ancak burada attığımız taşın ürküttüğümüz kurbağaya değmesi lazım.

Tüm bunların yanında en güvenli yollardan birisi bankaların kiralık kasalarını kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki burada karşımıza bir maliyet çıkıyor. Bu kasaların kiralama ücretleri yıllık olarak tahsil edilirken seçilecek kasa ebadına(küçük, orta, büyük) göre ücretlerde yıllık olarak min.500 TL ile max. 6.000 TL aralığında değişiyor.

Ancak maliyetli olan bu alternatifte en büyük sıkıntı boş kasa bulabilmek. Özellikle şu günlerde merkezi noktalardaki bankalarda boş kasa bulmak imkânsız durumda.

Diğer bir yöntem ise mevcut altınınızı banka altın hesabında tutmanızdır. Bu şekilde olan işlemlerde artık fiziki bir mevcudiyetinden söz etmek mümkün değildir. Banka hesabındaki altın artık dijital altın olmuştur. Tekrar geri almanız mümkün değildir veya işçilik ödeyerek mamul olarak alabilirsiniz.

Tüm bu alternatiflere yeni birisini eklemek ve bu konuda talep kâr olan müşterilere hizmet vermek için Agadigital yeni bir çalışma başlattı. İsteyen müşteriler AgaKulche üzerinden satın aldıkları altınlarını AgaKulche güvencesiyle saklama hizmeti alabilecekler.

Bu yeni hizmetin detaylarını gelecek blog yazılarımızda detayları ile bulacaksınız.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×