Anasayfa Blog Altın Makaleler Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

by Ali Canbaz
Kıymetli Maden Piyasalarındaki Yükseliş ve AgaKulche Shop

Altın başta olmak üzere kıymetli maden piyasalarında son 2 yıldır ciddi bir yükseliş var. Bu durumun alıcı tarafındaki reaksiyonları nasıl oldu? Gözlemlerinizi alabilir miyiz?

Altının TL olarak değerlenme sebeplerini iyi irdelemek lazım. 01 Ocak 2023 ten bugüne ons %30, dolar ise %72 oranında değer kazandı. Altın TL olarak %122 oranında çok daha fazla değer kazandı. Burada kritik nokta; altının fiyatının belirlenmesinde iki bağımlı etkeni olan ons ve dolar kurunun çok üzerinde değerlenmesi son bir yıldır uygulanan ithalat politikası ile alakalı. Arzın talebi karşılamaması nedeniyle iç piyasada uluslararası piyasaya göre ekstra bir prim oluştu. Altına yatırım yatırımcıda bu primden faydalanmış oldu.

Özellikle enflasyonun varlığı ve yüksekliği yatırımcıyı daha çok altın almaya sevk etti. Daha çok talepte primin daha fazla yükselmesine neden oldu. Tamamen bir çıkmaza girdi. Vatandaş tarafından altına olan talep düşerse mevcut primli fiyatta düşerek normal seviyesine gelecektir.

Ancak vatandaşın altına olan talebin çok ta düşeceğini beklememek lazım. Zira hala en güvenli yatırım altın olma noktasında birinci sırada.

Peki bugünlerde kıymetli maden müşterisi nelere ilgi gösteriyor?

Eskiden bilezik ve sarrafiye yatırımcının vaz geçilmez tercihi iken, artık bu ürünlerin yerini mini külçeler ve gümüş ürünler almaya başladı.

Aslında olması gereken oldu. Takı grubu ürünler yatırı olmaktan çıktı ve üretim amaçları doğrultusunda pazarlanır oldu.

Yatırım grubu içinde rafineri ürünleri tercih edilir oldu. Gümüş yatırım tercihleri içinde geniş yer bulmaya başladı. Son bir yıl verilerine göre altından daha fazla kar getirisi ile yatırımcının daha fazla dikkatini çekmeye başladı.

Agakulche olarak biz de bu eğilimi en iyi şekilde yönetmek için gerek yurtiçinde üretilmiş, gerek ise yurtdışında üretilmiş bir çok gümüş ürün alternatifini yatırımcının hizmetine sunduk ve ciddi bir talep aldık.

 

AgaOne grubunun hayata geçirdiği AgaKulche Shop’u nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuyumculuk alanında dünyanın ilk sırasında yer alan ülkemizde, bir kabuk değişimine ve yeniliğe ihtiyaç olduğu herkesin bildiği bir gerçek.

Bizler ilk önce AgaKulche e ticaret ile bu değişim konusunda ilk meşaleyi yaktık ve değerli metal ürünlerini, zenginleştirilmiş hizmet ağı ile birlikte müşterimize sunarak, tüm pazaryerlerinde ilk sıralara çıkarak kendimizi ispatladık.

Aleks Metal Rafineri ve ülkemizde seçkin rafinerilerin ürünlerini tüketici ile buluştururken, ürün yelpazemizi daha da genişletmek için yurtdışında seçkin rafinerilerin ve ülke darphanelerinin perakende ürünlerini de ithal etmek suretiyle ürün yelpazemizi çok daha geniş müşteri kitlesine hizmet verecek noktaya taşıdık.

Artık, yatırımcı müşteriye hizmet vermenin yanı sıra, takı grubu müşterisine, koleksiyonerlere ve hediye grubu ürünlerimiz ile bu müşteri grubuna da hizmet veriyoruz.

AgaKulche shop ile; Kuyumcu mağazalarında olmayan veya çok nadir bulunan yatırım grubu ürünleri ile, hediyelik ve koleksiyon grubu ürünlerini de diğer tüketiciler ile buluşturmuş olacağız.

Tüketiciler için yeni bir marka olan AgaKulche ürünlerinin geri satışı konusunda da müşterilerimize AgaKulche shoplar ile güvenli hizmetin kapısını açmış olacağız.

Sonraki aşamada müşterilerimiz internet ortamında satın aldıkları ürünleri AgaKulche Shop noktalarında teslim alarak zaman tasarrufu sağlayacak yeni bir hizmete daha kavuşacaklar.

 

AgaKulche Shop’un perakende tarafında sektöre katkısı sizce nasıl olacak?

En önemlisi perakende mağazalar için alternatif ürünler sunulması yeni müşterilerin oluşmasına veya mevcut müşterilerine yeni ürünler servis edilmesi suretiyle müşteri paylarının artmasına neden olacak.

Güvenilir dünya markası rafinerilerin ve darphanelerinin ürünlerine ulaşma imkanı olacak.

Sunulacak teknoloji bazlı hizmetler ile AgaKulche shop mağazaları rakiplerinden farklılaşmak suretiyle ticarette bir adım önde olacaklar.

Her mağaza sadece kendi semti ve mahallesinde bir müşteri kitlesine sahip iken, ilerleyen süreçte yurt geneline satış yapma imkanına sahip olacak. Bu da satış hacminde bir artışa ve büyümeye sebebiyet verecek.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×