Anasayfa Blog Piyasa Bülteni Haftalık Piyasa / 27June- 1 July 2022

Haftalık Piyasa / 27June- 1 July 2022

by Akın Akçay
Haftalık Piyasa  /  27June- 1 July 2022

14-15 Haziranda yapılan son Fed toplantısından sonra ons altın fiyatı dar bantta hareketini sürdürüyor. 15 Haziranda Fed ’in faiz kararını açıkladığı tarihte ons altın fiyatı; en düşük 1.807 doları görürken, 24 Hazirana geldiğimizde ise en yüksek 1.830 doları gördü.  Geçen hafta Fed başkanı Amerika Senatosunda yaptığı açıklamada: Resesyon riskinin olduğunu; fakat bunun şuan için yüksek olmadığını söyledi. Ayrıca son enflasyon verisinin kendilerini şaşırttığını söyledi. Bu açıklamalar ons altın üzerindeki baskıyı artırıyor. Gram altında ise BDDK’dan gelen yeni karar sonrasında Türk lirası yüzde 3,26 değer kazanarak 17,37’den 16,82’e kadar geriledi ve haftanın son işlem gününde gram altın fiyatı 992 TL’den işlem gördü.

Bu hafta ABD tarafında mayıs ayı çekirdek dayanıklı mal siparişleri, aylık askıdaki konut satış endeksi, 1 çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verisi, ham petrol stok verisi, ISM imalat satın alma müdürleri endeksi verisini takip ederken; Avrupa bölgesinde, İngiltere’de yıllık 1 çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verisini takip edeceğiz. Bunun yanı sıra İngiltere ve AB merkez başkanı konuşmalarını da takip ediyor olacağız.

Haftalık bazda ons altın fiyatına baktığımızda; ABD ve AB’den gelen kötü ekonomik verilerin devam etmesi ve Rusya - Ukrayna savaşından gelen haberler sonrasında ons altın fiyatında yükselişler görülebilir.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×