Anasayfa Blog Altın Makaleler Ziynet Nedir?  Sikke Nedir?

Ziynet Nedir?  Sikke Nedir?

by Ali Canbaz
Ziynet Nedir?  Sikke Nedir?

Daha önceki yazılarımızda darphane ürünlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışmıştık. Hali hazırda üretimi devam eden ve satışta olan darphane ürünleri, ziynet altınları ve sikke altınları olmak üzere iki grupta toplanmaktadır. Şekil ve gramajları tamamen birbirinden farklı 22 ayar ürünler olarak piyasada yer almaktadır.

Ziynet kelime olarak, süs eşyası anlamında Arapça kökenli bir sözcüktür. Halk arasında kadının süsü olarak ifade edilmektedir.

Ziynet grubu ürünler; Ziynet beşlik, ikibuçukluk, tam, yarım ve çeyrek olarak sınıflanmaktadır.

Darphane üretimi kulpsuz olan bu ürünler, daha sonra tüketicinin bu ürünleri takı, ziynet olarak kullanma tercihi nedeniyle kulp takılarak satışa sunulmuştur. Gelinlere nişanda, düğünde gelin takısı olarak uzun yıllar takılan bu ürünlerin ziynet( kadının süsü) ismini alması tesadüf değildir. Uzun yıllardır gelin kızlara kurdeleye ya da özel zincirlere takılı beşi bir yerde takılması ülkemizin geniş coğrafyasında bilinen bir gelenektir.

Sikke kelimesinin TDK sözlüğünde anlamları şu şekilde sıralanıyor:

 - Madeni para.

 - Madeni paralara vurulan damga.

 - Hayvanları bağlamak için yere çakılan demir veya ağaç kazık.

 - Mevlevi dervişlerinin giydikleri yüksek ve tepesi düz keçe külah.

Sikke, devletin resmi damgasıyla garantilenmiş, kullanımı kolay madeni bir alım aracıdır. Devletlerin bağımsızlığının göstergelerinden birisidir.

Kağıt banknotların olmadığı zamanda devletlerin parası madeni paralar olup, altın, gümüş, bronz gibi madenler kullanılarak her devlet parasını basmaktaydı. Ancak ticaretin büyümesi bu paraların kullanımı zorlaştı. Özellikle büyük hacimli meblağları taşımak ciddi bir problem oluşturdu. Banknotların devreye girmesi ile altın paraların kullanımı tamamen kalkarken değeri düşük madeni paralar devreye girdi.

İşte bu yıllara dayalı geleneğin devamı olan devletin altın para basma uygulaması darphane ürünleri ile devam etmekte. Özellikle sikke grubu dediğimiz ürünler bu amaca hizmet etmekte ve kulpsuz olarak üretildiği haliyle daha çok talep görmektedir.

Sikke grubu ürünler Beşlik, ikibuçukluk, tam, yarım ve çeyrek olarak sınıflanmakta ve daha çok yatırımcının tercih ettiği ürünler içinde yer almaktadır.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×