Anasayfa Blog Altın Makaleler Ziynet altın kulplu mudur, kulpsuz mudur?

Ziynet altın kulplu mudur, kulpsuz mudur?

by Ali Canbaz
Ziynet altın kulplu mudur, kulpsuz mudur?

Yurdum insanının en çok tercih ettiği ve sirkülasyonu çok yüksek olan gerek ziynet grubu altınlar gerek ise ata grubu altınlar hepsi darphane tarafından üretilmektedir.

Darphane de üretilen bu ürünler aslında takı amaçlı üretilmiş emtialar değildir. Hepsi altın para geleneğimizin devamı olan cumhuriyet dönemi altın paralarıdır.

Devletimizin para basma konusunda tam yetkili kuruluşu Darphane tarafından basılmaktadır. Altın para olarak basılmış olan tüm darphane ürünleri kulpsuz olarak basılmakta ve kullanıma sürülmektedir.

Altın para niteliğinde ki bu ürünler, vatandaşın farklı kullanım taleplerinden dolayı, amaca hizmet etmesi için kuyumculuk sektöründeki satıcılar tarafından özellikle takı olarak kullanılabilmesi için kulp takılarak satışa sunulmaktadır.

Özellikle hediyeleşme kültürümüzün vazgeçilmesi konumunda olan ziynet ve ata grubu ürünler bu sebeple kulp takılarak isteğe uygun hale gelmektedir.

Burada özellikle belirtmek isterim ki; Sonradan takılan bu kulplar altın değildir. Sarı ya da pirinç dediğimiz farklı bir madendir. Sonradan yapılan bu ilaveden ötürü orijinal ağırlıklarında artı yönde bir fazlalık oluşur.

Ziynet grubu ve Ata grubu ürünlerin standart ağırlıklarını tekrar hatırlamakta faydası olur düşüncesi ile aşağıda paylaşıyorum.

Halk arasında en çok talep gören Çeyrek altın(1,75 gr) Darphane basımı Cumhuriyet Ziynet Altınlarının en küçük bireyidir.

Cumhuriyet Ziynet Altınları;

o   Çeyrek altın   (1,75gr.)

o   Yarım altın      (3,50gr.)

o   Tam altın        (7,00gr.)

o   Gremise(İkibuçukluk)(17,50gr.)

o   Beşlik  (35gr.) olarak sınıflanmaktadır.

Cumhuriyet Sikke Altınları;

·       Çeyrek altın(1,80gr.),

·       Yarım altın(3,60gr.),

·       Tam altın(7,20gr.),

·       Gremise(İkibuçukluk)(18,00gr.)

·       Beşlik(36gr.) olarak sınıflanmaktadır.

Cumhuriyet altın sikkeleri halk arasında daha çok Ata Lira olarak adlandırılmaktadır.

Tüm ürünlerin piyasada kulplu ve kulpsuz alternatifleri mevcuttur. Ziynet ve Sikkeler tasarım ve gramaj olarak birbirinden ayırt edilmektedir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×