Anasayfa Blog Altın Makaleler Yüzük Ölçü Sistemi

Yüzük Ölçü Sistemi

by Ali Canbaz
Yüzük Ölçü Sistemi

Yüzük Ölçü Sistemi

Takı sektöründe en çok satılan ürün grubu  yüzüktür. Farklı ayar ve modellerden binlerce üretilen ve satılan yüzükler, uzun yıllar kullanılabilme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.

Üretim aşamasında standart ölçü ile üretimi yapılan yüzüklerin satış sonrası kullanıcının parmak ölçüsüne göre ayarlanarak tekrar bir işçilik yapılması gerekiyor.

Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yüzük ölçüsü olarak iki farklı sistem kullanılmaktadır.

Türkiye’de ölçüler 1’den başlayarak 35 ölçüye kadar giderken, Avrupa sisteminde ise yüzük ölçüleri 41 ölçüden başlayarak 75 ölçüye kadar devam etmektedir.

Standart üretimde, ülkemizde yüzük ölçüsü olarak 14 ölçü  kullanılırken bu Avrupa ülkelerinde 54 ölçüye denk gelmektedir.

Ölçü alma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem doğrudan yüzüğün takılacağı parmağın yüzük halkaları ile ölçülmesi ile ölçünün belirlenmesi.

 İkinci yöntem ise kullanılan bir yüzüğün malafa denilen ölçü aleti ile ölçülmesi yoluyla belirlenmesidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken püf noktalar olduğunu unutmamak gerekiyor.

Soğuk ve sıcak havalarda alınan ölçülerde farklılık olabilir. Ayrıca yüzüğün genişliği de ölçü alırken uzman kişi tarafından dikkate alınması gereken bir konudur.

Bayanlarda en önemli konulardan birisi de kilo alınmasına bağlı ölçülerinde değişmesidir. Özellikle doğum öncesi ve sonrası ölçülerde değişme olabilmektedir.

Bayanlar için ortalama ölçü 14 olurken, erkeklerde bu ölçü 22 ölçü olarak gerçekleşmektedir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×