Anasayfa Blog Altın Makaleler Yatırımlık Külçe Altın Üretiminde Yeni Dönem

Yatırımlık Külçe Altın Üretiminde Yeni Dönem

by Ali Canbaz
Yatırımlık Külçe Altın Üretiminde Yeni Dönem

Altına yatırım konusunda en ön sıralarda olan ülkemizde, yatırımlık ürünler denilince akla ilk gelen 24 ayar 995 saflıktaki külçe altınlar oluyor. Bunu 22 ayar ürünler takip ediyor. Takı amaçlı olarak alınan ürünlerinde kendi değerlerini koruması ve kazandırması bir gerçek.

24 ayar ürünler yaklaşık 15 yıldır piyasalarda alınıp satılıyor. Birçok rafineri ve üretim firması bu işe yatırım yapıp ürün üretmeye ve pazarlarda satmaya başladı.

Gelinen noktada iş o kadar büyüdü ki bir kontrol sisteminin kurulması ve üretimden satışa kadar son tüketiciyi koruyan kuralların sistemsel olarak uygulanması mecburiyet haline geldi.

Hazine Bakanlığı ve Darphane Genel Müdürlüğü Kontrolünde yapılan çalışmalar ile artık 24 ayar 995 ürünlerin üretiminde yalnızca rafinerilerin üretim yapmasına imkân tanındı. Rafineri olmayan üreticilerin artık bu ürünleri üretemeyeceği kesinleşti.

Rafinerilerinde 24 ayar ürünleri üretimine izin verilirken, 22 ayar ürünlerin üretimi ise yasaklandı. 22 ayar ürün üretimi Darphane ile sınırlandırıldı.

24 ayar 995 saflıktaki bu ürünlerinde 1gr ile 100 gr aralığında üretilmesine ve paketli olarak servis edilmesine onay verilirken, piyasada mevcut olan 0,5gr ürünlerin üretimi ise sonlandırıldı.

Tüm bu süreçlerinde Darphane Genel Müdürlüğü kontrolünde yapılması ve gerekli prosedürlerin uygulamaya konulması kesinleşti.

Son gelişmeler neticesinde Bakanlık kayıtlarında daha önce altı adet olan rafineri sayısı da 15’i geçti.

Elbette tüm bu süreçlerin odak noktası perakende müşteriler. Her geçen gün artan taleplerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için bu adımlar büyük öneme sahip

İLGİLİ GÖNDERİLER

×