Anasayfa Blog Altın Makaleler Kuyum Sektöründe Evlilik

Kuyum Sektöründe Evlilik

by Ali Canbaz
Kuyum Sektöründe Evlilik

Kuyum Sektöründe Evlilik

Toplum yapımızda aile çok önemli bir müessese ve bunun başlangıcı da evlilik. Kelime kökü olarak evlilik,  iki veya daha fazla kişinin, dini, hukuki veya toplumsal kanun veya törelerin uygun gördüğü şekilde bir araya gelmesidir. Ayrıca evlenmek, ev sahibi olmak manalarına  da geliyor.

 Evlilik öncesi her iki bireyin çoğunlukla ailesi ile beraber hayatını devam ettirirken, evlilik ile beraber kendi yuvasını kurmak üzere kendi evine çıkması ve çekirdek aile yolunda ilk adımı atması da evlenmek(ev sahibi olmak) manasındadır.

Kuyumculuk sektörü açısından ise, evlilik süreci çok önemli bir satış ve pazarlama faaliyetlerine sahne olur.

Evlilik yolunda, evlilik teklifi, söz, nişan, kına gecesi, düğün gb. ritüeller belli bütçelerde alışveriş ve hazırlık gerektiriyor. Tüm bu aktiviteler için oluşturulan pastadan  aslan payını kuyum sektörü alıyor.

Eskiden bahar ayları ile beraber düğün sezonu açılır ve ekim ayı sonlarına kadar yoğun bir şekilde devam ederdi. Ancak günümüzde sezon yılın geneline yayılmış durumda. Bunun en büyük sebebi; tarıma dayalı ve köylerde yoğun nüfustan, sanayi endeksli şehirli nüfusa geçişin olmasıdır.

Bütçeler kişilerin gelir durumlarına göre değişmekle beraber, ekonomik durum ne kadar kötü olsa da, olmazsa olmaz alınması mecburi ürünler var. Alyans, Bilezik, Gelin Takısı gb.

Çift başına minimum 50 bin TL(3,000 $). Gibi sektörde harcanacak cüzdan payları ile bile yıllık bazda büyük bir pasta ortaya çıkıyor.

Tüik istatistikleri 2021 verilerine göre, yıllık evlilik rakamları 600 bin civarında. Bu veriden hareketle karşımıza yıllık bazda 1,800,000,000 USD lik bir ciro çıkıyor. Aslında bu minimum bazda düşündüğümüz bir rakam. Gerçek rakamın yıllık bazda  4, 5 kat üzerinde olduğu aşikardır.

Pandemi sonrası ertelenen düğünlerin bu süreçten sonra hızla gerçekleşeceği için kuyumcuları hareketli günler bekliyor.

Hayırlı ve bol kazançlar olsun….

İLGİLİ GÖNDERİLER

×