Anasayfa Blog Altın Makaleler Hurda  Altınların Akibeti

Hurda  Altınların Akibeti

by Ali Canbaz
Hurda  Altınların Akibeti

Perakende mağazacılık sisteminde satışı yapılan altın ve pırlantalı ürünler kişiden kişiye değişen kullanım sürelerini doldurduktan sonra veya acil ihtiyaçların giderilebilmesi için tekrar geri satışı yapılarak bir döngüye girmektedir.

Tekrar kuyumcu mağazalarına satışı yapılan bu ürünlerin tamamına hurda altın denilmektedir. Ürünlerin cinsine bağlı olarak geri dönüşüme giren mamullerin değerlendirme şekilleri farklılık göstermektedir.

14K, 18K, 21K, 22K ve 24K ürünlerin üzerinde var ise taşları sökülür ve mamul kırılarak kullanım dışı olur. Kullanım dışı olan hurda altınlar tekrar üretimde kullanılmak üzere belli bir silsileyi takip ederek rafineriye kadar gider ve tekrar 24K saf altın halini alarak başka bir formda ticari bir ürün olarak ekonomiye dahil olur.

Elmas ve pırlanta gibi değerli taşlar içeren mücevher grubu ürünler ise genel olarak evladiyelik olarak kullanıma açık olduklarından miras yoluyla mirasçılara intikal ederken kısmen de olsa kuyumcu mağazalarına geri dönüşü olabilmektedir.

Kuyumcu mağazaları tarafından ikinci el mücevher olarak alınan bu ürünlerin bazıları model olarak güncelliğini koruyor ise temizlik ve bakımları yapılarak tekrar satışa konulmaktadır. Güncelliğini yitirenlerin taşları tekrar üretimde kullanılmak üzere sökülür ve yeni mücevherlerin yapımında kullanılır. Altın kısmı üstte açıkladığımız hurda altın yoluyla değerlendirilir.

En fazla dönüşüme tabi olan ürün grubu ise sarrafiye grubu olarak adlandırdığımız ziynet ve ata grubu ürünlerdir. Bu ürünler uzun yıllar içinde bir çok kez el değiştirmek suretiyle tekrar tekrar satışa konulmaktadır. Sarrafiye grubu ürünlerinde zaman içinde hurda altın olarak değerlendirmesi yapılmakta ve kullanımdan kaldırılmaktadır..

24K küçük külçeler ise uzun yıllar el değiştirmek suretiyle ticari ürün olarak değer görmektedir.

Genel prensip olarak mücevher grubu, sarrafiye grubu ve 24K  ürünler haricindeki ürünler tekrar satışa konulmaz.

Son nokta olarak geri dönüşüm için satılan tüm ürünlerde ilk alım esnasında ödenen işçilik ve karlar sıfırlanır, sadece altın ve taş değerinden kıymetlendirilir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×