Anasayfa Blog Altın Makaleler Hediyeleşme Kültürümüzde Altın

Hediyeleşme Kültürümüzde Altın

by Ali Canbaz
Hediyeleşme Kültürümüzde Altın

Geçmişten günümüze kültür kodlarımızda hediyeleşme önemli yer tutmaktadır. Hayatımızın dönüm noktaları olan doğum, evlilik, nişan, sünnet gibi mutlu günlerin dostlarla paylaşılması çok önemli. Güzel anların dostlarla paylaşılması ile bu güzelliğe ortak olanların da davet sahiplerine çam sakızı misali bir hediye sunmaları geleneksel bir hal.

Hediyeleşmede duruma veya kişiye özel hediyeler tercih edilmekle beraber, özellikle doğum, nişan, evlilik ve sünnet gibi özel anlarda altın türevi ürünlerin hediye olarak tercihi toplum olarak kabul görmüş tüketim alışkanlığı oldu.

Bu özel günlerde hediye edilen altın ürünü ile kişilerin hayata hazırlanmasına destek olunurken, aynı zamanda tasarrufa yönlendirilerek, insanların ihtiyaçları olduğunda kullanmak üzere enflasyona karşı korumalı bir hediye sunulmaktadır.

Uzun yıllardır sarrafiye grubu altın ürünleri bu amaca hizmet ederek var olan ihtiyacı karşılamıştır. Özellikle halk arasında çeyrek altın (küçük altın) olarak bilinen ziynet altın uzun yıllardır bu konuda en çok tercih edilen hediye alternatifi olarak tercih edilegelmiştir. Çeyrek altından sonra yarım ziynet, tam ziynet, Gremse (2,5’luk) , beşli ziynet ve ata grubu ürünler bu konuda piyasada ihtiyaçlara cevap vermiştir, vermektedir.

Son yıllarda altın fiyatlarında görülen artışa bağlı olarak bu ürünlerin fiyatları satın alınabilme imkanlarını azalttığından, üretici firmalar tüketiciye başka alternatifler sunmak için, satış fiyatlarını düşürerek vatandaşın satın alabileceği bütçelere uygun gramajı düşük ürünler piyasaya sürmeye başladı.
24 ayar gram altın ürünleri ile başlayan alternatif çabaları, 22 ayar 0,5gr, 1gr ürünler ile piyasalarda ki talepler karşılandı. Bu çabalar ile hediyeleşme pazarında var olan pastanın kuyumculuk ve altın lehine var olan payın kaybedilmemesi adına çok önemli.

Zaman ne gösterir bilinmez. Ancak altın fiyatları mevcut artış trendine devam eder ve satın alma maliyetleri gelecek yıllarda daha da artar ise, daha düşük gramajlarda yeni ürünlerin, hatta daha düşük ayarlarda örneğin 14 ayar hediyelik altın ürünlerini piyasalarda görmek sürpriz olmayacaktır. 

Bekleyip hep beraber yaşayıp göreceğiz.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×