Anasayfa Blog Altın Makaleler Alyans ne ifade ediyor ?...

Alyans ne ifade ediyor ?...

by Ali Canbaz
Alyans ne ifade ediyor ?...

Alyans kelimesi, dilimizde oldukça yaygın kullanıma sahip. Ancak Türkçe bir kelime olmayıp, Fransızca kökenlidir. TDK'ye göre alyans kelimesinin ‘’Nişan yüzüğü’’ anlamına geldiği görülmektedir.

Alyans kelimesi Türkçe'de " ittifak, nikâh yüzüğü" anlamına gelirken,  Fransızca alliance sözcüğünden alıntıdır.

Evlilik ile alyans birbirini tamamlayan iki kelime. Evliliğin göstergesi parmağa takılan yüzük olurken, alyans takma evlilik yolunda adım atan çiftlerin ilk adımı olmaktadır. Bu neredeyse tüm toplumlarda benzerlik göstermektedir.

Evlilik yolunda niyetlerini belli eden çiftler, bir ömür boyu birliktelik için birbirlerine söz verirlerken, bir aile kurmak üzere ittifak yapmaktalar ve taktıkları alyanslar da bu verdikleri sözün, yaptıkları ittifakın her daim sembolü ve hatırlatıcısı konumunda olmaktadır.

Alyans hangi parmağa takılır?

Alyanslar antik Mısır dönemlerinden beri sol elin dördüncü parmağı olan yüzük parmağına takılır. Ancak günümüzde bu kişiden kişiye değişmektedir.

Genel itibarıyla yüzük parmağı olarak isimlendirilen eldeki dördüncü parmak bu amaçla yaygın olarak kabul görmüşken hangi ele takılacağı kişilerin rahatlığı ve tercihi ile farklılık gösterebilmektedir.

Alyansın tarihsel hikâyesi nedir?

Evlilik yüzüğünün sol ele takılması ise geçmişten gelen yanlış bir bilgiye dayanmaktadır. Eski çağlarda yüzük parmağından kalbe giden bir ana damarın varlığına inanılmaktaydı. Bundan dolayı kalbe giden bu damarın üzerine yüzük takmak, çiftlerin kalben birbirlerini sevdiğini temsil etmektedir. Yüzyıllar öncesine dayanan bu gelenek günümüzde de hala birçok medeniyette kullanılmaktadır.

Alyans seçimi gerçekten zor bir iş. Evlilik yolunda ki çiftlerin bu yolda kendilerini bekleyen binlerce sorunların başlangıcı, habercisi gibi çiftlerin birlikte karar vererek ve ortak bir noktada buluşarak anlaşabilmelerine imkân sunan bir imtihan gibi karşılarına çıkmaktadır.

Farklı kültüre, alışkanlıklara, beğenilere sahip çiftlerin bir potada buluşabilmeleri ve evlilikte de bunu çok kez yapabilmeleri için bir fırsattır alyans seçimi.

Dünyanın her yerinde çiftlerin ortak bir kararı ve zevki ortaya koyabilmesi için alyanslar birbirini tamamlayan çiftler gibi, erkek ve kadın için bir set halinde üretilir.

Elbette binlerce model arasından iki kişinin karar vererek önce belirledikleri model üzerinden maden seçimi, ayar seçimi, renk seçimi, taş seçimi gibi birçok değişkene de beraber karar vermeleri gerekecektir.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×