Anasayfa Blog Altın Makaleler Altın ve Gümüş Yatırım Araçları

Altın ve Gümüş Yatırım Araçları

by Ali Canbaz
Altın ve Gümüş Yatırım Araçları

Altın ve Gümüş Yatırım Araçları

Değerli madenler içinden yatırım aracı olarak kullanılan madenler altın ve gümüş başta olmak üzere bazen platin de talep görebilmektedir.

En çok altın ürünleri ilgi çekerken, özel sektör ve devlet kurumu olan Darphane ürünleri de yıllardır tercih edilmeye devam ediyor.

Altın Külçe; rafineri işlemleri sonrası 995 veya 999,9 saflıkta 24 ayar altın olarak külçe formunda baskısı yapılmış olan ve 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500, 1.000  gram gibi farklı alternatifler olarak kullanılan altın ürünleri kapsar.

Altın Sikke: Genel ismi ile Cumhuriyet altınları başlığı altında tasnif olmaktadırlar. Ağırlığı ve ayarları farklı şekillerde ayarlanmış, devletin resmi kurumu olan darphane tarafından baskısı yapılan madeni altın paralardır. Günümüzde en çok bilinenleri ziynet altın grubu ve Ata Lira altın grubudur.

Ziynet Grubu ve Ata grubu aynı şekilde çeyrek, yarım, tam, 2.5’ luk ve 5’lik olarak farklı formlarda sunulmaktadır.

Gümüş Külçe: rafineri işlemleri sonrası 999 saflıkta gümüş olarak külçe formunda baskısı yapılmış olan ve  5, 10, 20, 50, 100, 250, 500, 1.000 gram  farklı alternatifler olarak kullanılan gümüş ürünleri kapsar.

Gümüş Sikke : Ağırlığı ve ayarları farklı şekillerde ayarlanmış, devletin resmi kurumu olan darphane tarafından baskısı yapılan madeni gümüş paralardır. Günümüzde en çok hatıra paraları şeklinde sınırlı sayıda basılan ve bir ons ağırlığında olan ürünleri kapsar.

 

İLGİLİ GÖNDERİLER

×