Anasayfa Blog Our Blog Haftalık Piyasa Bülteni / 10 Ocak - 14 Ocak 2022

Haftalık Piyasa Bülteni / 10 Ocak - 14 Ocak 2022

by Buse Kozok
Haftalık Piyasa Bülteni / 10 Ocak - 14 Ocak 2022

Geride bıraktığımız haftada küresel piyasalarda ABD’de enflasyonu ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilirken; yurt içinde işsizlik oranı, cari denge ve sanayi üretimi verileri ön plana çıktı. Fed Başkanı Powell’ın “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” şeklindeki açıklamaları sonrası ABD’de piyasalar, Fed’in şahinleşen duruşu ons altında satışlı bir grafik çizdi.

Bunun yanında dünya genelinde rekor seviyelere çıkan yeni tip koronavirüs vakalarıyla piyasalar karışık bir seyir izledi. ABD’de yıllık enflasyon Aralık’ta %7 ile 39 yılın zirvesini gördü. Enflasyon ve faiz artışına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Fed politika yapıcıları tarafından bu yıl faiz oranlarının iki, üç veya dört kez artırılması gerekeceği yorumları yapıldı.

Yurtiçi verilerinde işsizlik, Kasım’da bir önceki aya göre değişmeyerek, %11,2 seviyesinde kaldı. Cari denge Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 14,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi Kasım’da aylık %3,3, yıllık %11,4 artış gösterdi. 

Haftaya 13,83 seviyesinden başlayan Dolar/TL, hafta içinde 13,15 sınırına kadar gerilerken, Euro/TL 15,05-15,80 aralığında fiyatlandı.

İLGİLİ GÖNDERİLER

×